УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ НА
ТЕМУ "ОКЕАНИ ЗЕМЛІ. Значення Світового океану."
Мета:
Узагальнити та
закріпити знання учнів про океани Землі та їх частини,
перевірити засвоєння учнями визначення основних понять з цієї теми,
вдосконалити вміння користуватись картою, висвітлити значення океанів та
використання його багатств людиною;
формувати вміння логічно
міркувати, чітко висловлювати свою думку, працювати колективно та
індивідуально, здійснювати взаємоконтроль, узгоджено
працювати в групах, парах;
сприяти розвиткові пам'яті,
уваги, спостережливості, мислення;
виховувати захоплення
неповторністю й величчю природи, бережне ставлення до природних багатств,
інтерес і любов до географії та вивченої теми.
Обладнання. Карта півкуль,
контурні карти, підручники, малюнки океанів, тварин і рослин,
кросворди, олівці,
Тип уроку: узагальнення
знань.
Форма проведення: Урок-конференція
Хід уроку
І. Організація учнів.
Слова вчителя:
·
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
·
Ви почули всі дзвінок?
·
Так. Він покликав на урок!
Тож я бажаю вам: « Нехай проблеми та незгоди, не роблять на
уроці вам погоди». Приємного всім настрою.
На сьогоднішньому
уроці ми закріпимо знання про океани Землі, тому будемо працювати в групах. -Саме сьогодні ми поговоримо про причини та наслідки впливу людини на
океани. .
Сьогодні ми проводимо конференцію, яка
завершує наш проект і підводимо підсумки
досліджень океанів Землі. У нас будуть кореспонденти, довідкове бюро і експерти. Отож, впродовж уроку ми будемо говорити про матінку-природу, про те,
що її потрібно захищати і берегти, любити і плекати, бо вона дає людям дуже
багато корисного. А ми повинні їй за це дякувати і платити добром.
Кожна команда обрала капітана, приготувала запитання до інших команд - суперників за темою, яка їм дісталась в ході жеребкування.
Кожна команда обрала капітана, приготувала запитання до інших команд - суперників за темою, яка їм дісталась в ході жеребкування.
Команда № 1- Тихий океан.
Команда № 2 – Атлантичний океан.
Команда № 3 – Індійський океан.
Команда № 4 – Північно-Льодовитий океан.
(підписи
назв океанів на партах)
IІ. Актуалізація опорних знань учнів:
1.
« Географічна розминка»:
1.
Що називають океаном?
2.
.Які океани на Землі виділяють?
3.
Пригадайте, що ми називаємо Світовим
океаном?
4.
За яким планом ми вивчали океани Землі?
І група «Океанологи»: Світовий
океан — це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, комора
різноманітних ресурсів.
Дві третини всієї поверхні Землі
зайнято водою. Тому деякі дослідники вважають, що планету Земля можна було б
назвати планетою Океан. Мільйони років тому вся поверхня нашої планети була
вкрита водою. Зараз Світовий океан займає близько 71% земної поверхні.
Довгий час океанічні глибини були
недосяжними для людини. Минув час, люди створили спеціальні машини, пристрої,
що допомагають вивчати морські глибини. Але навіть у наш час учені більше
знають про поверхню Місяця, ніж про поверхню дна Світового океану.
2.
Фронтальне опитування « Бліц - турнір»:Гра «Мікрофон »
1. Водна оболонка нашої
Землі.(Світовий океан)
2. Чи існує море без берегів?(Саргасове)
3. Назвіть кольорові моря.
4.Плаваюча крижана гора ( Айсберг).
5. Гігантські хвилі, що виникли на поверхні в результаті землетрусів на дні океанів.(Цунамі)
6. Скільки є океанів?
7. Який океан самий теплий?(Індійський)
8. У якому океані найбідніша рослинність?(Північний)
9. Самий солоний океан? (Атлантичний)
10. Який океан найбільший? (Тихий)
11. Який океан називають холодильником Землі?(Північний)
12. Яка наука вивчає океани?( Океанологія)
2. Чи існує море без берегів?(Саргасове)
3. Назвіть кольорові моря.
4.Плаваюча крижана гора ( Айсберг).
5. Гігантські хвилі, що виникли на поверхні в результаті землетрусів на дні океанів.(Цунамі)
6. Скільки є океанів?
7. Який океан самий теплий?(Індійський)
8. У якому океані найбідніша рослинність?(Північний)
9. Самий солоний океан? (Атлантичний)
10. Який океан найбільший? (Тихий)
11. Який океан називають холодильником Землі?(Північний)
12. Яка наука вивчає океани?( Океанологія)
13.Найсолоніше море ( Червоне)
14.Живі
організми, з відмерлих решток яких утворюються острови ( корали)
15.
Моря, розташовані на окраїнах материків
( окраїнні)
16.
Тепла
течія Атлантичного океану біля східних берегів Пн. Америки. ( Гольфстрім)
ІІІ. Презентація командами
свого океану ( усна розповідь на тему « Наш океан …найцікавіший) 2-3 хв. Робота
в групах.Захист проектів
Слово командам ( метод « Ланцюжок»)
План
1. Географічне
розташування
2 Розміри
порівняно з іншими.
3. Походження
назви океану.
4. Рослинний
та тваринний світ.
5. Клімат та
природні умови.
ІІ група - Тихий океан.
Найбільший - Тихий океан. Він займає
майже таку територію, як усі материки разом узяті. За це його ще
називають – Великим
Цей океан не омиває берегів Європи, але
саме європейці дали йому таку назву. Його вперше відкрив мандрівник-португалець
Фернан Магеллан у 1520 році та назвав його так тому, що коли його кораблі
пливли по ньому, він був тихим-тихим.
Тихий океан найглибший і найбурхливіший.
У деяких місцях глибина його сягає більш як 11км. На дні Тихого океану
знаходиться найглибша западина Світового океану - Маріанська, глибина якої
11022м.
Рослинний і тваринний світ Тихого океану
досить різноманітний. В океані живе близько 10 тисяч видів рослин. Більшість
рослин – це водорості. На глибині 100 м
живуть зелені водорості, нижче – бурі,
ще нижче – червоні. Тут росте ламінарія, яку в побуті називають "морською
капустою".
У водах океану водиться понад 2000 видів
риб. Це тунець, скумбрія, акули, тріска, кета, камбала, палтус. Є велетенські
краби, морські черепахи. Живуть кити, тюлені, котики, дельфіни.
. Ресурси Тихого океану.
На дні океану відкрито багатющі запаси залізо-марганцевих конкрецій. На шельфі
біля берегів Африки і Південної Америки виявлено родовища нафти й газу. Ріки
розмивають і виносять у прибережні води золото, олово та інші метали, створюючи
розсипні родовища. Океан посідає перше місце за виловом риби і видобутком інших
морських тварин. Енергетичні ресурси великі, але використовуються поки що
недостатньо.
ІІІ група -
Атлантичний океан.
Другий за розмірами океан. Атлантичний океан
- найтепліший і найсолоніший серед океанів. Назва його пов`язана з грецьким
міфом про гіганта Атланта: «На крайньому заході цього океану жив велетень
Атлант, який на своїх плечах тримав небосхил…»
Температура води в різних частинах
Атлантичного океану неоднакова. Найтепліше – поблизу екватора. На дні зростають
бурі, червоні та зелені водорості. Серед них і бура саргасова водорость, яка
утворює зарості на великих територіях.
Тваринний світ представлений летючими
рибами, тунцями, акулами, морськими черепахами, морськими зміями. З птахів –
альбатроси і фрегати. Тут живуть тюлені, морські котики, кити.
Ресурси Атлантичного океану. Через Атлантику пролягають
найважливіші трансокеанські маршрути. У надрах шельфу зосереджені запаси
залізних руд, сірки. Розробляються родовища нафти і газу (у Північному морі та
ін.). Працює декілька ПЕС. Серед усіх океанів Атлантичний – найпродуктивніший
щодо біологічних ресурсів, але через надмірний вилов ріст промислів
сповільнився і океан поступився першістю Тихому океану.
ІV група - Індійський океан.
Індійський океан за розмірами посідає
третє місце. Він найтепліший, тому має найбагатший органічний світ. Рослини –
це зарості бурих, зелених і червоних водоростей. Водяться численні види риб:
скати, сардинела, тунець, скумбрія, багато акул. У теплих водах живуть краби,
великі медузи, восьминоги. У прибережних водах трапляються крокодили.
У водах цього океану можна виловити риб,
які вважалися вимерлими десятки мільйонів років тому.
Ресурси Індійського океану. Природні ресурси використовуються
мало. Промисли риби і морепродуктів мають місцеве значення. За видобутком нафти
й газу (Перська затока та ін.) океан посідає перше місце серед океанів.
Індійський океан поступається Атлантичному і Тихому щодо розвитку
судноплавства, проте перевершує їх за обсягом перевезення нафти. У шельфовій
зоні біля Австралії відкрито розсипні родовища металів.
V група - Північно - Льодовитий.
Найменший з океанів планети – Північний
Льодовитий. Він називається Льодовитим, тому що більша його частина завжди
вкрита кригою. Океан розташований на крайній півночі Землі, тому і названо
Північним.
Це найхолодніший океан. Через суворі
кліматичні умови життя в океані бідне. В товщі води живуть мікроорганізми. Біля
берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус, морська трава зостера. В ньому
налічуються тільки 150 видів риб. Тут водяться мойва,палтус, сиг, нельма. Риба
- головна пожива для морських ссавців - тюленів, моржів, білух. Полює на
тюленів і рибу білий ведмідь. На скелястих берегах птахи (чайки, гаги, топірці,
баклани) утворюють масові гніздування - "пташині базари". Тут
трапляється найбільша медуза - ціанея, яка в діаметрі сягає 2 метри, а щупальця
її витягуються до 20 метрів.
Ресурси Північно- Льодовитого океану. Через суворі кліматичні умови
освоювати ресурси океану складно. Ведеться промисел риби, тюленів, нерпи,
моржів. Мінеральні ресурси розвідані слабо. Відкрито розсипні родовища олова,
понад 50 родовищ нафти й газу. Через Північний Льодовитий океан прокладено
транспортні магістралі, здебільшого сезонні.
ІV. «Ти - мені, я - тобі»: 5 запитань. Запитання
команд до інших команд за своєю темою.
( перехресні запитання на вибір команди,
що задає запитання до команди, яку вони хочуть запитати)
V. Завершення репортажу Презентацією команди «Океанологів» про Світовий
океан і його значення
VІ .Розповідь
вчителя «Океан в небезпеці».
Світовий океан дуже багатий скарбами.
Проте його багатства людство використовує на жаль не по-господарському.
Тваринний світ і рослинність Світового
океану дуже потерпає від забруднення. Щороку численні підприємства зливають в
океани води, які містять тисячі тонн свинцю, ртуті, радіоактивних відходів,
дуже шкідливих не тільки для риби, а й для тих, хто її споживає. Та найбільше
забруднюється океан нафтою.
Крім аварій танкерів, щорічно в Світовий
океан потрапляє до 10 млн. тонн нафти: з нафтопереробних заводів, під час
видобування нафти з дна океану. Нафта вкриває поверхню Світового океану тонкою
плівкою. Особливо забруджений Атлантичний океан.
Загибель океану – це смерть всієї нашої
планети.
Люди Землі об’єдналися у своїх діях за
збереження водного простору і проголосили 10-річчя з 2005-2015 рік –
десятиріччям «Води для життя» і закликають всіх жителів планети взяти участь в
охороні та збереженні води.
·
Отже, Світовий океан
просить допомоги. Що ж треба робити людям, щоб зберегти багатства Світового
океану?( кожна група 1
реченя )
·
По-перше, треба економно використовувати
воду.
·
По-друге, не засмічувати морські та
океанічні простори, вивозити сміття на сміттєсховища.
·
Уникати обробки полів отрутохімікатами.
·
Зберігати рибні багатства від хижацького
винищення.
·
Забороняти вилив стічних вод із заводів,
фабрик, тваринницьких ферм, щоб не забруднювати воду.
·
Будувати очисні споруди, фільтрувати
використану воду.
·
Попереджувати стік нафтопродуктів з
танкерів, що потерпіли аварію.
VІІ. Підсумок уроку. Прочитайте ГІМН
ВОДІ
1. А вода це справжнє
диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
2.Займи позицію. Дискусія на тему: «Значення океанів»
«Добре»
-
з їх поверхні випаровується велика
кількість води.
-
З водяної пари утворюються хмари.
-
Вони переносяться вітром у різні місця Землі, і там випадають опади.
-
Світовий океан зігріває планету., він як паровий котел У холодну пору року океан
поступово віддає тепло, яке ввібрав і утримав влітку.
-
Збагачують повітря киснем, адже в них
росте багато зелених водоростей
-
Світовий океан годує населення планети
цінним м’ясом риби
-
. З водорості виготовляють мармелад,
цукерки, солодощі,йод
-
Океан лікує -морська сіль, повітря, пісок.
-
Це домівка для медуз, риб, моржів,
тюленів, китів, дельфінів, морських котиків,
крабів, черепах,
-
Океан зберігає свої таємниці, є
джерелом натхнення для художників, поетів, науковців.
-
Підводні човни допомагають військовим
-
Транспортні шляхи і чудові місця для відпочинку
-
«Погано»
-
Над океанами звиваються у неспокійний
клубок шари теплого і холодного повітря і утворюють циклон, який несе людям
вітри, грози, град, заметіль.
-
ця територія непридатна для сільського
господарства. Овочами і фруктами, вирощеними на такій великій території, можна
було б нагодувати населення всієї планети.
-
Солона вода непридатна для господарської
діяльності
-
океан забрав життя багатьох людей під
час штормів, потопив кораблі
3. Вчитель: Проте хорошого більше, Тому океани і всі
водойми – бо вони дають воду природі треба БЕРЕГТИ!!!!
Бережемо океани ! Але це водна оболонка(солона), і вони від нас
далеко . А ми живемо на суші, і тут є те, що нам близьке,– ставки, озера, річки
– з прісною, необхідною людині водою.Та вони несуть свої води в моря, а з морів
в океани. Тому все на планеті
взаємопов’язане – і вода і суша ( материки ). І все це – ПРИРОДА ! Тому її треба берегти всю без виключення . Примножувати її БАГАТСТВА. Але є
браконьєри, є що дарма розтрачають корисні копалини, вирубують ліси, не
обробляють землі, забруднюють воду – гине риба, водорості, а це продукти
харчування. Хто найбільше шкодить природі (людина)Отож, будьмо в першу чергу
хорошими людьми - людьми з великої літери .
Тому
ви, як майбутні дорослі – що можете зробити для цього , щоб жити в багатстві
природи?
4. Тренінг. Станьте в коло, поставте один одному руку на руку і скажіть висловлювання, що Ви ЗРОБИТЕ, щоб ЗБЕРЕГТИ ПЛАНЕТУ ???
Як ви думаєте, діти, що потрібно робити,
щоб води океанів були чистими і багатими на рибу? (Відповіді дітей.)
1) Економно використовувати
воду.
2) Не засмічувати морські
простори.
3) Берегти рибні багатства
від хижацького винищення.
4) Насаджувати водоохоронні
ліси.
5) Будувати очисні споруди,
фільтрувати використану воду.
Учитель: Висновок. Отже, без Світового океану не було б життя
на Землі. Тому його потрібно охороняти.
Природа дає нам повітря без якого не зможуть жити
люди, тварини, рослини та інші живі організми. І все це в цілому нам потрібно
берегти, не забруднювати, не знищувати, щоб
не приносити шкоди здоров’ю та планеті в цілому. І один одного берегти,
бо ми теж жива природа.
VІІІ.. Домашнє завдання.
VІІІ.. Домашнє завдання.
Домашнє завдання: «Загадки
океану».
·
— Світовий океан залишається справжньою
загадкою для дослідників. І найбільшою загадкою є солона вода. Що таїть вона
у собі? Чому вода в океані солона? Цю інформацію пропоную
знайти найдопитливішим.
Комментариев нет:
Отправить комментарий