Урок « Основи здоров’ я» 3 клас
ДЕВІЗ :«ЩОБ ЗДОРОВ’Я ДОБРЕ МАТИ, СЛІД ПРО НЬОГО ЗМАЛКУ ДБАТИ»
ТЕМА: «Увага й
пам ‘ять. Поведінка, звички та здоров ‘я. Корисні й шкідливі звички. Практична
робота: тренування уваги й пам’яті .»
МЕТА
: Формувати в учнів уявлення про
ввічливу людину,засвоїти правила ввічливості з метою самовдосконалення та самовиховання,продовжувати формувати
уявлення про корисні і шкідливі звички, їх вплив на здоров’ я;
про вплив
здоров ‘я на навчання. Показати, що увагу
й пам ‘ять можна розвивати за допомогою
різних вправ( звертаючись до особистого досвіду дітей )
ОБЛАДНАННЯ: Плакат із девізом уроку,
плпкати-пояснення термінів до уроку,
Хід уроку
I.
Організаційний момент.
1.
Емоційне налаштування учнів.
Треба всім нам привітатись:
Добрий день!
Дружно весело сказати:
Добрий день!
Вліво, вправо повернемось,
Туди, сюди усміхнемось:
Добрий, добрий, добрий день!
2.
Гра «Віночок».
Вчитель. (Звертаючись до учнів, які
стоять у колі).
Поміняйтеся місцями з тими, хто:сьогодні
поснідав;
робить ранкову зарядку; зараз почуває себе
здоровим на 100%;
одягнений у спідничку;носить окуляри;
вважає, що здоров’я – це не тільки
відсутність хвороб, а й здорові думки, вчинки і гарний настрій.
ПОВЕДІНКА- це спосіб життя і дій людини.Що раніше ви будете
знати правила поведінки, то менше зробите помилок, менше прикростей іншим і
собі.
А ЗВИЧКА- це манера поведінки, що стала постійною.Звички бувають гарні й погані …
II. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Храм здоров’я». (Технологія
«Мозковий штурм»).
Існують певні правила, яких повинна
дотримуватися людина, щоб бути здоровою. Для здорового способу життя характерні
корисні звички.
Які ви знаєте корисні звички ? (Виступи
дітей).
Правила написані на аркушах необхідно прикріпити
на стенд.
1) Вставай щодня в той самий час.2)
Чисть зуби двічі на день.
3) Регулярно вживай їжу.4) Мий руки
після туалету.
5) Регулярно виконуй фізичні вправи.6) Виконуй
обіцянки.
7) Будь ввічливим. 8) Частіше
посміхайся.
9) Не будь жадібним і заздрісним.10)
Говори ввічливі слова.
Вчитель прикріплює вислови на будиночку,
цеглинами в якому є аркуші з правилами.
Ці звички корисні для вашого здоров’я.
Їх так і називають – корисними.
Хто
хоче бути почесним мешканцем Храму здоров’я? Це не просто, адже існують ще
шкідливі звички.
Які ви знаєте шкідливі звички? (Куріння,
алкоголь, наркотики).
Так, паління, наркотики та вживання
алкогольних напоїв – шкідливі звички, бо завдають значної шкоди здоров’ю.
Гра «
Корисно – шкідливо »
Учні
картками сигналізують: зелена-корисно, червона-шкідливо.
1.Вітатися
при зустрічі
2.Брати до
рота і гризти всілякі предмети: ручки, олівці, монети
3.Допомагати
слабшим, маленьким, хворим
4
виконувати ранкову зарядку
5.Смоктати
палець
6
.Доглядати за власним одягом і взуттям
7.
Дотримуватися режиму дня
8.Гризти
нігті
9.Говорити
неправду
10
Колупатися в носі
11.Довго
сидіти перед телевізором або …
III.
Повідомлення теми уроку та мети.
Вчитель. Сьогодні ми говоритимемо про
вплив куріння, алкоголю та наркотиків на здоров’я людини. (Виступи учнів).
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Для чого ми будемо вивчати цю тему?
Чого вона навчить кожного з нас?
- негативно ставитись до паління,
алкоголізму, наркоманії;
- оцінювати свої вчинки й приймати рішення відповідно до ситуації;
-
рішуче давати відповідь «Ні!» на пропозицію щодо куріння, вживання алкоголю,
наркотичних речовин.
Отже, зверніть увагу , зачитаємо вислів усі разом: «Здоровому способу життя – «Так!».
Шкідливим звичкам – «Ні!».
I група «Ні – наркотикам!»
Захист проекту.
Інформаційна хвилинка.
. Наркоманія – хворобливий потяг до
вживання наркотиків. Інколи підліткам хочеться відчути себе дорослими.
Цікавість, нестача знань про шкідливість наркотиків, пустощі призводять до
рабської залежності від наркотиків. При цьому з’являються такі симптоми як
постійна слабкість, безсоння, втрата апетиту, схуднення.
. Шкіра стає жовтувато-сірою. Обличчя
вкривається зморшками. Звужується коло інтересів, погіршується розумова
діяльність, пам’ять, знижується працездатність, зникає почуття
відповідальності. Наркоман починає обманювати, красти.
Вчитель. Наркоманія – важка хвороба, що
викликає серйозні зміни в здоров’ї, стає причиною інвалідності або смерті в
молодому віці. Наркомани живуть у середньому на 20-25 років менше, ніж люди,
які не вживають наркотики. Ін’єкційне введення наркотиків – найкоротший шлях до
зараження ВІЛ (через спільний шприц, голку, інші речі, на яких є залишки
крові).
2)
Виступ лікаря ( учня, одягненого у білий халат і шапочку ).
1. Ніколи не дозволяй, аби тобі робили
ін’єкції використаним шприцом. Вимагай, щоб медичні працівники надавали тобі
допомогу стерильними інструментами.
2. Не піднімай із землі шприци й голки: ними
могли користуватися хворі люди.
3. У разі травмування з появою крові негайно
сповісти про це медичних працівників чи дорослих, які нададуть необхідну
допомогу.
4.
Рішуче відмовляйся від пропозицій незнайомців спробувати будь-які ліки.
5 Будь милосердним до хворих на СНІД та
ВІЛ-інфікованих.
II група «Ні – курінню!»
Захист проекту.
1) Інформаційна хвилинка.
Вчитель. Куріння – шкідлива звичка.
Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, найсильнішою з яких є
нікотин.
1 учень. Мабуть, немає людини, яка не
чула б про шкідливість куріння для здоров’я. Більшість людей знає, що куріння
спричиняє багато захворювань і призводить до передчасної смерті.
Однак мільйони людей щодня добровільно
вдихають отруйний дим, завдаючи шкоди не лише собі, а й оточуючим людям та
навколишньому середовищу. Тютюновий дим уражає не лише курців.
2 учень. Вдихання повітря, насиченого
тютюновим димом, згубно діє на організм людини, особливо дитини. Якщо курять у
твоїй присутності, ти вдихаєш тютюновий дим і стаєш «пасивним курцем».
Вчитель. Як убезпечити себе від
тютюнового диму, навіть якщо хтось із
членів родини курить?
1 учень. Тютюновий дим містить багато
шкідливих речовин, які отруюють людину. Під впливом диму у курців жовтіють
зуби, змінюється голос. Вони часто кашляють, у них збільшується виділення
слини. У накурених кімнатах діти сплять дуже неспокійно. Вони стають млявими,
дратівливими, втрачають апетит.
Пам’ятай! Якщо у твоїй присутності хтось
курить, він порушує твоє право на здоров’я.
2 учень. Та найголовнішим є те, що
курець стає залежним від тютюнокуріння. Це змушує деяких школярів на перервах
стрімголов мчати «на перекур», щоб затягтися черговою дозою отрути. Бажання
курити свідчить, що вже сформувалася шкідлива звичка.
Ця шкідлива звичка шкодить здоров’ю, затримує
фізичний і психічний розвиток дитини.
III група «Ні – алкоголю!».
Захист
проекту.
1)
Інформаційна хвилинка.
Вчитель.
Шкідливими, згубними звичками, крім куріння, наркотиків є й вживання
алкогольних напоїв. Алкоголь негативно впливає на дітей і підлітків, гальмує
їхній ріст і розвиток. Дитина, яка випила навіть пива, не контролює свої дії.
Згодом вона відчуває погіршення самопочуття, головний біль, нудоту. При
вживанні алкогольних напоїв у дитини погіршується самопочуття, пам’ять,
характер, вона не може зосередитися, не здатна виконувати точні дії, не може
добре вчитися. Та це стає неважливим , бо їй найкраще в компанії дітей, які
прогулюють уроки, погано вчаться, не слухають батьків і вчителів. Дуже швидко
діти стають залежними від алкоголю.
1 учень.
Здавна відомо, що спирт, який міститься в алкоголі при потраплянні в організм,
порушує роботу всіх органів. Ось чому серцебиття сп’янілої людини
уповільнюється. А від надмірної дози алкоголю може й взагалі зупинитися. Людина
помре.
2 учень.
Кількаразове вживання алкоголю призводить до того, що людина більше не може
обійтися без нього.
Вчитель.
З кожним роком ти стаєш більш самостійним та незалежним. Усе більше часу
перебуваєш в компаніях однолітків або старших друзів. Можуть виникнути
ситуації, коли тобі запропонують закурити цигарку, можливо, навіть з
наркотичною травою, випити пива чи вина.
Ти мусиш навчитися казати «Ні!».
V. Рефлексія.
1. Гра «Пантоміма».
2. Відгадати, хто яку звичку демонструє: «курять
двоє хлопців», «гризе нігті дівчинка», «роблять зарядку», «чистять зуби»,
«вмиваються».
Які ви
знаєте шкідливі звички?
Як з ними боротися ?
Який висновок ви зробили з цієї бесіди?
2. Гра «Пізнай себе».
На окремих аркушах написати обведи свою руку і на
кожному пальчику напиши свої корисні і шкідливі звички, ,
Інтерактивна
вправа «Мозковий штурм».
А
зараз уявіть собі, що може зруйнувати ваше здоров’я?
Руйнують здоров’я такі чинники: вживання
алкоголю, наркотиків, тютюнопаління; недотримання режиму дня, нераціональне
харчування, вживання немитих овочів і фруктів.
Чи можна відновити те, що зруйновано?
Що легше: запобігти руйнуванню чи відновити?
Висновок:
зруйнувати значно легше, ніж створити. Дуже важливо зберегти
те хороше…
Від нас
самих залежить, який шлях ми оберемо. Тож будьмо здоровими!
3. Планета
«Здоров’я».
Створеня проблемної ситуації:
Чи завжди вам легко вчитися ?
Чи залежить навчання від здоров я
дитини ?
ВІРШ : Люблю я свій розум, увагу та пам ‘ять .
Працює мій мозок, і вчусь я старанно.
Сприймаю все нове і мислю логічно.
Вчителя слово здійсню практично.
VІ. Розповідь учителя про увагу та пам ‘ять.
ПАМ’ ЯТЬ – дуже важлива і
цікава властивість людини. Завдяки
їй люди багато чого досягли. У давні
часи зберігали і передавали вогонь, що давав
життя людям. Згодом опанували ремесла і передавали ці вміння дітям і
онукам. Винайшли письмові знаки – букви
і цифри, і ними передають все, що відбувалося дуже давно.
Пам’ ять має три властивості
: накопичення, збереження і відтворення фактів, відомостей, правил.
ПРАВИЛА ТРЕНУВАННЯ
ПАМ ‘ЯТІ:
1.
Розуміння
2.
Періодичне повторення
3.
Практичне закріплення
Щоб краще запам’ ятати,
людина зосереджує свою увагу.
УВАГА – зосередження думки , слуху чи зору на будь-якому
об ‘єкті.
Є люди з надзвичайною пам ‘яттю.
Великий
композитор Моцарт у 14 років почув у соборі
музичний твір. Прийшовши додому.
Він записав його по пам ‘ яті ( через багато років
виявилося, що дуже точно ).
Є три
види пам ‘яті:
1.
Слухова – краще запам ‘ятовується почуте.
2.
Зорова - краще запам ‘ятовується побачене.
3.
Моторна – краще запам’ ятовується матеріал, якщо його записуєш.
А яка у
вас розвинена більше ? Доведіть.
VІІ .Робота з підручником.
1. Читання
тексту
2.Практична робота: тренування пам ‘яті і уваги.
( за
таблицями і малюнками
в підручнику і на дошці )
Запам’ ятайте вірш :
Засмутилось кошеня –
треба в
школу йти щодня.
І
прикинулося вмить,
Що у
нього хвіст болить.
Розгляньте уважно
:
Малюнок на
дошці : На лавці сидять троє дівчаток і чекають свою подружку.
Посередині не
Софійка, скраю не Іринка, з квітами
не Софійка.
Де ж сидить Даринка?
Завдання в групах ? Картки на
уважність.
Вчитель: ЗДОРОВ ‘Я – це найбільша
цінність кожної людини. Важливо
знати, що
шкідливі звички , про
які ми щойно говорили, шкодять нашому здоров ‘ю,
призводять
до хвороб, депресій, втрати мрій, дорогих
людей, речей, які були
колись
найважливішими.
Ви маєте
протистояти пропозиціям щодо куріння, вживання алкогольних напоїв та наркотичних
речовин !
Пам’ ятайте про це,
здобувайте нові знання, робіть правильний вибір.
Будьте
здорові !
Здоров’ я бережіть, доки малі,
І мудрими
ідіть по цій землі.
Хай кожен з
вас запам’ ятає,
Що без
здоров’ я щастя
не буває !
VІІІ. Підсумок уроку :
1. Які бувають звички ?
2. Які необхідні для
здорового способу життя ?
3. Що вам сподобалося
найбільше ?
4. Які природні здібності
допомагають вам вчитися ?
5. Які види пам ‘яті є ?
6. Як можна її
тренувати ?
7. Доведіть, що учневі
потрібна увага ?
Продовжте речення:
Щоб пам’ять не погіршувалася, треба …
Щоб увага
була стійкою, треба …
А зараз поради вам дасть Королева Здоров’ я :
Я бажаю
вам, малята,
Буть
здоровими завжди.
Зуби
чистити, вмиватись,
Щоб
уникнути біди .
Фізкультурою займайтесь,
На повітрі
більше грайтесь.
Загартовуйтесь,
купайтесь.
Не сумуйте
, посміхайтесь.
Назавжди
запам’ ятайте :
Більше немає
скарбу, як здоров я ваше.
На радість
всім – і тату й мамі
Ростіть
усі здорові й гарні.
Бо здоров’ я дитини – то
багатство родини.
А здоров’ я народу - то багатство країни.
Комментариев нет:
Отправить комментарий