Мета.
Формувати в
учнів уявлення про особливості природи Індійського океану; удосконалювати
вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати
кмітливість, спостережливість, мислення; виховувати любов до природи, потребу у
пізнанні нового матеріалу.
Обладнання:
таблиці,
ілюстративний матеріал, презентація.
Хід уроку
- Організація класу до уроку.
До уроку природознавства
приготуйтесь,
на роботу налаштуйтесь.
Будемо активно працювати й
нові знання
- Хвилинка спостережень.
III.
Перевірка домашнього завдання. Бесіда.
— У яких півкулях розташований Атлантичний океан?
Береги яких материків він омиває? Покажіть на фізичній карті півкуль.
— Яке місце Атлантичний океан займає за площею і
глибиною серед інших океанів Землі?
— У яких теплових поясах простягається Атлантичний
океан?
— Які рослини ростуть в океані?
— Які тварини є мешканцями Атлантичного океану?
— Як людина використовує багатства Атлантичного
океану?
— Чому Атлантичний океан потребує охорони?
-
Зробіть порівняльну
характеристику Атлантичного і Тихого океанів?
- Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
— Пригадайте, який океан є третім за площею.
—
Тема нашого уроку — «Індійський океан».
- Вивчення нового матеріалу.
І.
Розповідь з елементами бесіди і практичною роботою з фізичною картою півкуль з
метою формування уявлення про площу Індійського океану і його положення на
земній кулі.
Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній
Індійський океан. Індійський океан є третім за розмірами океаном Землі.
Індійський океан менш глибокий, ніж Атлантичний
океан. За глибиною він займає третє місце серед океанів. Максимальна глибина
Індійського океану відмічена у Зондському жолобі (7729 м), який знаходиться у
східній частині океану (вчитель показує на карті).
Погляньте на фізичну карту півкуль. У яких
півкулях розташований Індійський океан? (Індійський океан розташований у
Східній і переважно у Південній півкулях. Екватор перетинає океан в найбільш
північній частині.)
— Береги яких материків
омиває океан?
(Індійський океан омиває береги чотирьох материків: на півночі — Євразії, на
заході — Африки, на сході — Австралії і па півдні — Антарктиди.)
Поміркуйте, чому океан отримав таку назву.
(Індійський океан нарекли за назвою країни Індії, береги якої він омиває.)
— Відомості про Індійський океан людям були відомі
давно завдяки індійським, єгипетським та фінікійським мореплавцям. Після
відкриття Індії португальським мореплавцем Васко да Гамою в 1499 р. європейці
почали освоювати Індійський океан.
Островів в океані порівняно небагато. Найбільший
серед них — це Мадагаскар (вчитель показує на карті).
Біля материка Євразії Індійський океан утворює
багато морів. Найбільшими серед них є Аравійське, Червоне (вчитель показує на
карті).Червоне море найчистіше, бо в нього не впадає жодна
річка і вода не каламутиться
З
якими океанами зв’язаний Індійський океан? (На заході Індійський океан
сполучається з Атлантичним, на сході — з Тихим.) (Вчитель показує на карті.)
— Чи має він зв’язок з Північним Льодовитим океаном?
(Це єдиний з океанів, який не зв'язаний з Північним Льодовитим океаном. З
півночі він ніби огорнутий сушею.)
- Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про
температуру і солоність вод Індійського океану.
— Розгляньте схему теплових поясів Землі. У межах
яких теплових поясів розташований Індійський океан? (Індійський океан
розташований в жаркому, помірному та холодному теплових поясах.)
—
Індійський океан — один з найтепліших. Північна частина океану лежить в жаркому
тепловому поясі, тому води там добре прогріваються. Температура поверхневих вод
у північній частині океану становить +29 °С Найвища температура води — у
Червоному морі (до +35 °С). З віддаленням від екватора на південь води океану
стають дедалі холоднішими. Температура опускається нижче 0 °С на крайньому
півдні океану, де відчувається вплив Антарктиди. Тут в океані трапляються
айсберги.
Особливістю
природи Індійського океану є мусонні вітри — стійкі вітри, що протилежно змінюють свій
напрямок двічі на рік. Зимовий мусон має напрямок з суходолу на океан, літній —
з океану на суходіл. Частими є урагани, особливо поблизу острова Мадагаскар.
Індійський
океан — найсолоніший серед океанів. У Червоному морі найвища солоність
океанічних вод у світі. Біля екватора солоність води менша.
- Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про
рослинний і тваринний світ Індійського океану.
— Поміркуйте, чи різноманітний рослинний і тваринний
світ Індійського океану. Чому?
Розташування Індійського океану в жаркому, помірному
та холодному теплових поясах Землі зумовлює різноманітність рослинного і
тваринного світу.
Найбагатший рослинний і тваринний світ — на півночі
Індійського океану. Поміркуйте, чому.
— На півночі Індійського океану поверхневі води дуже
теплі. Там разом з річковими водами в океан потрапляє велика кількість поживних
речовин. Внаслідок бурхливого розмноження мікроскопічних водоростей у
поверхневих шарах вода починає «цвісти», змінюючи при цьому свій колір.
В Індійському океані ростуть бурі, зелені та червоні
водорості. Біля берегів материків і островів вони утворюють підводні луки.
У теплих водах Індійського океану живуть
різноманітні тварини.
— В Індійському океані живуть численні види риб.
Серед них — скумбрії, летючі риби, численні акули, скати. Поширені тунець,
сардинець, камбала.
Окрім
китової акули, в Індійському океані мешкає і акула-молот. Велетенська
акула-молот може сягати довжини до 6 метрів при вазі до 600 кг. Живе у прибережних водах.
Голова та морда мають молотоподібну форму. Живиться рибою, головоногими
молюсками, може нападати й на інших акул. Відомі випадки, коли ця акула
нападала на людей. Веде поодинокий спосіб життя.
—
Мешкає в океані і ненажерлива тигрова акула.
—
Цікаві різнобарвні риби водяться поблизу коралових рифів. Є серед них і отруйна
риба-зебра. Упізнати рибу можна за червоним забарвленням тіла з яскравими
світлими смугами. Крилатка смугаста, проте літати ці риби не можуть. У спинних і грудних
плавцях риби-зебри є гострі отруйні голки. За допомогою цих голок риби атакують
своїх жертв— У теплих водах Індійського океану на мілководді живуть коралові
поліпи (корали).
На мілководді поблизу
коралових рифів мешкають голкошкірі тварини — морські зірки й морські їжаки,
головоногі молюски — каракатиці і кальмари, ракоподібні — лангусти і креветки.
У
морських зірок в
основному пласке тіло, забарвлене у яскраві кольори, воно поділене на окремі
сегменти — так звані промені. Ці хижаки живляться молюсками (мідіями,
устрицями), коралами, морськими їжаками.
—
Тіло морських їжаків вкрите
великою кількістю голок. Ці тварини живляться водоростями, але можуть споживати
і дрібних тварин. Морські їжаки, як і морські зірки, — малорухливі тварини.
Лангусти
видають
голосні звуки (своїми довгими вусами шкребуть по панциру), що відлякують
ворогів. Тварини часто лякають цим звуком риб, і ті відпускають свою здобич, а
рак підбирає її.
—
Каракатиця висліджує
жертву, за допомогою довгих щупальців з присосками хапає її й притягує до себе.
У випадку небезпеки шкіра каракатиці змінює колір. Допомагає втекти тварині від
ворогів чорнильна рідина, яку каракатиця випускає під час небезпеки з
особливого чорнильного мішка.
У
теплих водах океану водяться гігантські морські черепахи й дуже отруйні морські
змії.
Тіло
морських змій вкрите
дрібними лусочками. їх довжина може сягати до З м. Морські змії добре плавають,
можуть пірнати на глибину до 180 м і перебувати під водою до 2 годин. Живляться
рибою, головоногими молюсками.
В
Індійському океані мешкають дельфіни, а поблизу Антарктиди можна побачити
багато китів і тюленів.
3
а. Релаксація « Шум океану»
Перегляд презентації « Індійський
океан »
4. Робота з підручником, розповідь з елементами бесіди з
метою формування уявлення про використання багатств Індійського океану людьми.
Обговоріть
в групах, яке значення Індійського океану в житті людини.
На
які корисні копалини багатий океан? (Індійський океан багатий на родовища нафти й газу.
За запасами і видобуванням нафти й природного газу Індійський океан посідає
перше місце серед інших океанів. Виявлено в океані поклади залізних,
марганцевих і мідних руд.)
Яке значення Індійського океану у забезпеченні
транспортного зв’язку між континентами? (Через океан проходять головні
морські шляхи. Вони сполучають морські порти Атлантичного і Тихого океанів.)
На узбережжі Індійського океану проживає понад 1
млрд осіб. Люди здавна використовують багатства Індійського океану. На півночі
океану займаються виловом риби, добувають морські перлини.
Теплі води й мальовничі коралові острови Індійського
океану приваблюють туристів з різних країн світу.
Як впливає господарська діяльність людей на природу
Індійського океану? Чому океан потребує охорони? (Інтенсивний видобуток нафти й газу в Індійському океані призводить до
забруднення вод нафтопродуктами. Це спричиняє загибель живих істот в океані,
загрожує населенню узбережних районів.)
- Закріплення знань, умінь і навичок.
- Перегляд презентації «
Забруднення океану нафтою»
- — Поміркуйте! Чим Індійський океан
відрізняється від Атлантичного?
- Робота на
контурних картах ( позначення океану )
- Завдання на застосування знань, умінь і навичок.
— Покажіть на фізичній карті півкуль Індійський
океан.
—
Вкажіть «зайву» тварину у кожному рядку. Поясніть свій вибір.
- Лангуст, акула, скат, риба-зебра.
- Кит, тюлень, морська змія, дельфін.
- Гра «Упізнай тварину».
Учитель показує слайди тварин Індійського океану,
учні їх називають.
VII.
Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
5 речень
VIII.
Домашнє завдання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий